Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy lassan feltölthetjük vitaminkészleteinket a piacok és a zöldséges üzletek kínálatából, de azért még bizonyára a ti kamrátokban is lapul néhány üveg tavaly eltett lekvár (amit sütemények töltelékeként vagy derelyébe töltve el is tudtok használni), befőtt (amiből kiváló gyümölcsleves készíthető így tavasz derekán), vagy éppen lecsó alap, amit mi önmagában is szívesen fogyasztunk, de változatosan felhasználható különféle főételekben is, ha éppen nem a paradicsomkonzervet jut eszembe használni.
Házi lecsóalappal készült az alábbi étel is, amihez én leemeltem a sarki zöldséges polcáról két kisebb patisszont, de bátran használhatsz hozzá cukkinit, főzőtököt, padlizsánt is.
- 1 ek. extra szűz olívaolaj
- 1 vöröshagyma, vékony szeletekre vágva
- 2 gerezd fokhagyma, vékony szeletekre vágva
- 1 doboz hüvelyes – gabona konzerv (nagyobb bevásárlóközpontokban kapható; vagy konzerv bab / lencse és főtt barna rizs / tönkölybúza / gersli keveréke)
- tengeri só, frissen őrölt bors
- 1 tk. morzsolt bazsalikom
- 1 tk. morzsolt oregánó
- 1 tk. morzsolt kakukkfű
- 1 üveg lecsó alap (vagy 1 darabolt hámozott paradicsom konzerv, vagy lecsó friss paradicsomból és paprikából)
- 2 kisebb patisszon (vagy 2 közepes cukkini, vagy 1 kisebb főzőtök, vagy 2 közepes padlizsán, vagy ezek vegyesen)
Egy nagyobb tűzálló sütőtálat kikentem 1 ek. extra szűz olívaolajjal.
A vöröshagymát és a fokhagymát kevés vízben megpároltam. Hozzáadtam a leszűrt és átmosott hüvelyes – gabona keveréket. Sóztam, borsoztam, majd bazsalikommal, oregánóval és kakukkfűvel fűszereztem. Végül felöntöttem a lecsó alappal és lassú tűzön összefőztem.
A patisszont meghámoztam, majd kb. 0,5 cm vastag szeletekre vágtam, enyhén megsóztam, majd papírtörlővel leitattam róla a folyadékot. A sütőtál aljába kevés paradicsomos ragut tettem, majd a patisszont és a ragut rétegeztem.
180 C-re előmelegített sütőben kb. 25 percig sütöttem.
4 adag lesz belőle