Tulajdonképpen teljesen mindegy, hogy milyen étrendet vagy életmódot követ az ember, egy dolog szinte teljesen biztos: ez pedig a köret. A klasszikus krumpli – rizs – tészta vonaltól a zöldsalátáig igen széles a paletta, valahogy mégis méltánytalanul a háttérbe szorul ez nem mellékesen nagyon fontos elem a főétel mellett. Holott az ízeket kikerekíti, a lenti palettából pedig bátran választhatsz akár csak növényi alapon táplálkozó, akár mindenevő családtagok számára.
Én a karácsonyi időszakban igyekeztem arra törekedni, hogy megjelenjen a háziasabb vonal, de a változatos zöldségkavalkád is. Emellett pedig szem előtt tartottam a kevesebb valójában több elvét, így szerencsére nem kell(ett) hosszú napokig ugyanazon az ételen “rágódni”. Mutatok majd egy nagyon jó tippet az újrahasznosításra is, de elsőként lássuk, mit ajánlok neked ma. :)
Kérlek vedd figyelembe, hogy ezek kisebb adagok (1,5 – 2 adag per étel), ha csak egyiket vagy másikat készíted, duplázd vagy triplázd az alapanyagokat! A másik tippem, hogy az ételek között vannak átfedések, emiatt rengeteg időt meg tudsz spórolni a változatos tálalás mellett: pl. amíg a kelbimbó sül, a karfiol párolódik és a burgonya fő, többféle öntetet is be tudsz keverni, így párhuzamosan, alig-erőfeszítéssel és minimális idő alatt (f)elkészülsz akár egy nagyobb “lakomára” is.
Majonézes burgonyasaláta – csak az érzés kedvéért
Nagyon régen nem volt már szerencsém ehhez az ételhez, viszont a karácsonyi bevásárlás során felfedeztem egy egészen jó vegán majonézt, így karácsony alkalmából az asztalra került ez a finomság. A zsírtartalma miatt csak mértékkel, de hihetetlen, mennyire vissza tudja adni a klasszikus változatot!
- 100 ml mandulakrém (Aldi)
- 1 ek. vegán majonéz
- 1 tk. mustár
- 1 – 2 tk. nádcukor (ízlés szerint)
- kevés frissen facsart citromlé
- tengeri só és frissen őrölt bors
- 1/2 lila hagyma, apró kockákra vágva
- 2 nagyobb darab héjában főtt burgonya, falatnyi kockákra vágva
Az öntet hozzávalóit (az utolsó 2 kivételével) nagyon alaposan összedolgozzuk; ha szükséges, tovább ízesítjük, majd amikor teljesen egynemű, belekeverjük a lila hagyma kockákat. Végül óvatosan, figyelve, hogy ne törjön össze, beleforgatjuk a burgonyát és behűtjük.
Ecetes burgonyasaláta – mert nagymamám karácsonyi vacsoráira emlékeztet
Gyerekkoromban mindig ez volt a karácsonyi köret a rántott hal mellé a nagymamámnál, és bevallom, azóta is kimondottan szeretem az ecetes – cukros salátákat… Mea culpa, csak semmi fancy dolog: sima 10% ecettel készítettem a nosztalgiára való tekintettel, de természetesen nyugodtan használj bármilyen, akár ízesített ecetet is hozzá.
- 2 ek. nádcukor
- 1 ek. 10% ételecet
- csipetnyi tengeri só
- 1/2 lila hagyma, vékony szeletekre vágva
- 2 2 nagyobb darab héjában főtt burgonya, előbb hosszában félbe, majd vastagabb szeletekre vágva
A cukrot, az ecetet és a sót elkeverjük, majd felöntjük egy nagy bögrényi vízzel. Amikor a cukor feloldódott, óvatosan belekeverjük a lila hagymát és a burgonyát, majd behűtjük.
Fűszeres lilakáposzta bogyós gyümölcsökkel – egy új íz-kaland a húgom dániai kalandjai nyomán
Ezt az ételt a húgomtól tanultam, és az idei őszi – téli időszakban én is szinte csak így készítem a párolt káposztát. (Ha érdekel a többi receptem, itt, itt és itt találod). Érdemes kipróbálni, nagyon finom! Kiválóan fagyasztható, én is a fagyasztóból vettem elő és olvasztottam ki egy kis dobozkányi adagot most. ;)
- 1 ek. extra szűz olívaolaj
- 1 kisebb lila káposzta fele
- tengeri só és frissen őrölt bors
- 1 csapott tk. római kömény
- 1 csaptt tk. fahéj
- 1 csapott tk. gyömbér
- 1 csapott tk. fokhagyma por
- 1 nagyobb bögrényi (450 ml) fagyasztott bogyós gyümölcs
Egy magasabb, vastag falú serpenyőben kevés olívaolajon párolni kezdjük a lila hagymát. Néhány perc múlva hozzáadjuk a káposztát, sózzuk, borsozzuk és lefedve pároljuk. Ha szükséges, adjunk hozzá kevés vizet. Kb. 5-8 perc múlva fűszerezzük ízlés szerint: én most a felsorolt fűszerekkel tettem pikánssá, de nyugodtan használj bármelyikből többet vagy kevesebbet, ha neked úgy jobban ízlik. Amikor a káposzta már félig megpuhult, hozzáadjuk a bogyós gyümölcsöket és lefedve, de többször átkeverve készre főzzük; ha szükséges, a vizet pótoljuk (nálunk nem lesz teljesen puha, jobban szeretjük a még kicsit roppanós állagot).
Pirított fokhagymás zöldbab – túl a pároláson
A párolt zöldbab “nagytestvére”, aminek a pirított fokhagyma kölcsönöz fantasztikus aromát!
- kb. 250 g fagyasztott zöldbab
- tengeri só és frissen őrölt bors
- 1 ek. extra szűz olívaolaj
- 3 gerezd fokhagyma, vékony szeletekre vágva
Egy edény aljába vizet töltünk, belehelyezzük kedvenc párolóbetétünket és lefedve ezen pároljuk roppanósan puhára a csak sóval és borssal ízesített zöldbabot. Ezután egy serpenyőben (kis lángon) extra szűz olívaolajat melegítünk, hozzáadjuk a vékony fokhagyma – szeleteket, és amikor már kezdenek aranybarna színt ölteni, belekeverjük a zöldbabot. Az ételt alaposan összeforgatjuk, majd tálalásig félretesszük. (Nálunk ez a fogás volt az egyik kedvenc.)
Sült kelbimbó – túl egyszerű és túl nélkülözhetetlen
Ha a kelbimbó íze neked is csak rémálmaidban jön elő – mint sok embernek – akkor lépj túl a vízben (szét)főtt változaton és süsd meg sütőben – hidd el, új szintre emelkedik ez at egyszerű étel is!
- 1 ek. extra szűz olívaolaj
- 300 g kelbimbó
- tengeri só és frissen őrölt bors
A kelbimbó külső levélrétegét eltávolítjuk, majd extra szűz olívaolajat, tengeri sót és borsot “masszírozunk” a kis zöld gömbökbe: igen, jól hallottad, a kezünk segítségével próbáljuk minél inkább beborítani a zöldségeket. Ezután sütőpapírral bélelt tepsiben, 150 C-ra előmelegített, légkeveréses sütőben sütjük aranybarnára (ez nem telik sok időbe, közben keverjük is át 1 – 2 alkalommal).
Párolt karfiol – mindenhez tökéletes
A karfiol úgy jó, ahogy van. Nálunk az egyik kedvenc zöldségféle, amit nem lehet elég változatosan elkészíteni. A fűszeres finomságokat ellensúlyozandó, most egy végtelenül egyszerű változat került sorra
- 1/2 kisebb fej karfiol, rózsáira szedve
- tengeri só és frissen őrölt bors
Egy edény aljába vizet töltünk, belehelyezzük kedvenc párolóbetétünket és lefedve ezen pároljuk roppanósan puhára a csak sóval és borssal ízesített karfiolt.
Amíg nem próbálod, nem fogod megtudni, mennyire finom!! :)
Fokhagymás uborkasaláta – 1000 éve…
Nemrég a gyros-tálunk mellé készítettem tejmentes / vegán tzatziki-öntetet, ami ezen az asztalon klasszikus(ra hajazó) uborkasaláta formájában tűnik fel.
- 1 kígyóuborka, hámozva és vékonyra reszelve
- tengeri só
- 100 ml mandulakrém (Aldi)
- 2 gerezd zúzott fokhagyma
- frissen őrölt bors
A vékony uborkaszeleteket besózzuk és állni hagyjuk. A mandulakrémet zúzott fokhagymával és borssal ízesítjük. Végül az uborkát kicsavarjuk és az öntethez adjuk (ha szükséges, még sózhatjuk, de ebben az esetben tovább hígulhat az öntet – ami az ízét nem befolyásolja :) ).
Zöldsaláta gazdag öntettel – építsünk, szépítsünk, ízesítsünk
A salátáknak télen is helye van az asztalon, legfeljebb a dresszing lesz gazdagabb, nehezebb… Szóval a zöld levelek nem vesznek el, csak átalakulnak a téli asztalon :).
- 100 ml mandulakrém (Aldi)
- 1 tk. mustár
- 1 – 2 tk. nádcukor (ízlés szerint)
- kevés frissen facsart citromlé
- tengeri só és frissen őrölt bors
- fokhagyma por
- tetszőlegesen összeállított saláta alap: nálunk most bébispenót, dió, gránátalma és narancs
Az öntet hozzávalóit nagyon alaposan összedolgozzuk; ha szükséges, tovább ízesítjük, majd amikor teljesen egynemű, behűtjük: csak a tálaláskor / a tányéron öntjük a salátára, hogy ne ázzanak el a levelek. Nálunk most bébispenót, serpenyőben olaj nélkül átpirított dió, gránátalma és narancs került a salátába.