Eszter barátnőm tavaly a születésnapomra egy sushi workshop-pal lepett meg. Nagyon kellemes időtöltés volt, és sokat tanultunk Japánról, illetve magáról a sushiról is.
Ott hallottam először azt is, hogy a sushi nem feltétlenül a feltekert (maki) vagy a “nyitott” (nigiri) típusú tekercset jelenit, hanem egyéb, rizzsel készült ételt is neveznek így. Mi is készítettünk klasszikus sushit, de emellett golyócskákat és egytálételt is.
Most, szabadon értelmezve ezt a fogalmat, elkészítettem egy gazdag zöldséges tálat (ha fogyasztasz halféléket, ne feledd a füstölt lazacszeleteket, vagy a tonhalat).
Továbbá mivel ez az étel szintén reggel készült, nem bajlódtam a tekeréssel – de ha van kedved, nyugodtan alakítsd ki az általad kedvelt formát, a rizs állaga megfelelő lesz hozzá.
A sushi rizs Chili és vanília receptje alapján készült, de kicsit változtattam az arányokon.
A rizshez:
- 200 g sushi rizs
- 30 ml rizsecet (esetleg almaecet)
- 12 g nádcukor
- 1 tk. tengeri só
Feltétek:
- 1 avokádó, szeletelve
- 1 nagyobb sárgarépa, hasábokra vágva
- 1 kígyóuborka, hasábokra vágva
- 1 csokor spárgasíp (a spárgák “teteje”, kb. 4-5 cm-es darabok), roppanósra párolva
- 1 fej brokkoli, roppanósra párolva
A tálaláshoz.
- pácolt retek, gyömbér vagy sárgarépa
- tamari szójaszósz (gluténmentes)
A sushi rizst többször átmostam, egészen addig, amíg a víz teljesen átlátszó nem lett (ez kb. 6-7 alkalom). Ahogy a workshopon tanultuk, nem pazarolunk, a keményítős víz kiváló a növények locsolásához. :)
Ezután a rizst 300 ml vízben addig főztem, amíg az összes vizet felszívta.
Amíg a rizs főtt, az ecetet a nádcukrot és a sót összemelegítettem.
Végül, amikor a rizs felszívta az összes vizet, levettem a tűzhelyről. Elkevertem az ecetes folyadékkal, majd fedő alatt 15 percig hagytam pihenni.
Ezután vékony rétegben egy műanyag tálcára terítettem, hogy minél hamarabb hűljön. Miután teljesen kihűlt, kezdődhet is a tekerés. :)
Én viszont egy adagban tálaltam a rizst, avokádóval, nyers (sárgarépa, uborka) és párolt (spárga, brokkoli) zöldségekkel. Füstölt lazacot vagy tonhalat is kínálhatunk mellé.
Klasszikus kísérője valamiféle pácolt zöldség (retek, gyömbér, esetleg sárgarépa), illetve a szójaszósz.
2-3 adag lesz belőle