Szezonális, takarékos, finom! :)
Kimondottan szeretem az olyan ételeket, ahol olyan “alap” hozzávalókat sikerül különleges irányba elvinni, amik minden háztartásban ott vannak. Így egy kis kreativitással ezek sem válnak unalmassá, és elfoglalhatják méltó helyüket az “újra megfőzöm” receptek között.
Steiner Kristóf Szamósza-receptjére Niki barátnőm hívta fel a figyelmemet a tavalyi szegedi kirándulásom során. Náluk is nagyon szereti az egész család – mind elkészíteni, mind megenni. Nálunk ugyanez a helyzet!
Emellett nem elhanyagolható burgonya, a sárgarépa a zöldborsó és a hagyma is olyan összetevő, aminek az ára relatív elfogadható még a mai, szaladó árak világában is (különösen, ha akciósak, mint például most :) ), és ezek talán azok a zöldségek, amiket bármelyik háztartásban megtalálhatóak.
Persze itt is kiélheted a kreativitásodat: az édesburgonya is jól áll ennek az ételnek, bővítheted káposztával, kelkáposztával, ha szereted, akár zellerrel is; én tettem már bele spenótlevelet, maradék karfiolt és brokkolit is… A liszteket tekintve ugyanez a helyzet: kísérletezhetsz bármilyen, akár gluténmentes liszttel is, biztosan sikerülni fog az is!
És ha te is szereted a takarékos megoldásokat, neked is ajánlom:
- a kamramustrát
- a menütervezést
- az akciós szórólapok átböngészést,
- a szezonális zöldségek és gyümölcsök vásárlását
- a shelfcooking-ot, azaz főzz abból, ami otthon van – mert akkor is össze tudsz dobni egy egyszerű ebédet vagy meleg vacsorát, ha “nincs otthon semmi”
Most pedig nézzük, mi ez az indiai csoda, amit garantálom, Te is megszeretsz majd! :)
- 1 nagy fej vöröshagyma, felkockázva
- 2 – 3 gerezd zúzott fokhagyma
- 1 ek. reszelt gyömbér (vagy 1 – 2 tk. őrölt gyömbér)
- 3 db nagyobb burgonya, kisebb kockákra vágva
- 2 db nagyobb sárgarépa, kisebb kockákra vágva
- 2 csésze fagyasztott zöldborsó
- tengeri só és frissen őrölt bors
- római kömény és kurkuma ízlés szerint
- opcionális: friss vagy őrölt koriander
- ha curry fűszerkeverék van otthon, használd bátran a többi fűszer helyett :)
- 2 csésze fehér tönkölyliszt
- 1 ek. + 1/2 csésze extra szűz olívaolaj
A szószhoz:
- 4 – 5 ek. baracklekvár (vagy bármilyen egyéb lekvár, ami kéznél van)
- 1 ek. balzsamecet
- ízlás szerint chili pehely
A burgonyát és a sárgarépát sós vízben puhára főzzük (a zöldborsót csak a végén adjuk hozzá, mert annak pár perc főzés is elég, hogy megpuhuljon).
Egy ek. extra szűz olívaolajon párolni kezdjük a vöröshagymát, majd ha üvegesre párolódott, hozzáadjuk a fokhagymát is. Ezután érkezhet bele a friss, reszelt gyömbér is – ezen a ponton már ellenállhatatlan finom illatok kezdenek terjedni a konyha tájáról. :) Erre a hagymás keverékre halmozzuk a zöldborsót is és addig pároljuk tovább, amíg a borsó is megpuhul. Sózzuk és borsozzuk, majd hozzáadjuk a római köményt és a kurkumát, ha használunk, akkor a koriandert VAGY nemes egyszerűséggel a curry fűszer-keveréket is.
A zöldségeket leszűrjük (takarékos tipp: ne öntsd ki a főzővizet, hanem befőttes üvegekben tárold a következő krémleves elkészítéséig! :) ). A zöldségeket visszaöntjük vissza a lábasba, és elkeverjük benne a hagymás – fokhagymás – gyömbéres-borsós keveréket is. A keveréket hűlni hagyjuk.
Amíg a zöldségek hűlnek, elkészítjük a tésztát is: nagyobb keverőtálba szitáljuk a lisztet, sózzuk és borsozzuk, belecsorgatjuk az extra szűz olívaolajat, és addig gyurmázzuk, amíg egynemű, rugalmas, jól formázható tésztát kapunk.
A tésztát 3 – 5 mm vastagra nyújtjuk (ezt akár úgy is megtehetjük, hogy kettévesszük a tésztát, és egyszerre csak a felével dolgozunk), majd egy pohár és éles kés vagy egy forma segítségével korongokat készítünk belőle. Ezeket megtöltjük 1 – 2 ek. töltelékkel, ügyesen összezárjuk és sütőpapírral borított tepsire rendezzük.
180 C – os sütőben sütjük őket készre (elég, ha világosbarna lesz, nem érdemes túlsütni, de legyen egy kicsit ropogós a külseje).
Sárgabaracklekvárból és balzsamecetből készítünk hozzá mártogatóst
Jó étvágyat!
Ha tetszett a recept, kövesd a Facebook– és Instagram– oldalunkat is, ahol további receptek, ötletek, beszámolók és tippek várnak!