Azt a címet is adhattam volna ennek a bejegyzésnek, hogy Nokedli erdei gomba raguval, hiszen végre megszületett a tökéletes állagú és ízű tojásmentes nokedli, amivel már nagyon régóta kísérleteztem…
Pakolászás során akadt meg a szemem egy ősrégi Stahl Judit– szakácskönyvön, a Gyors olaszos tésztákon, amiből a Tiroli nokedlit vettem alapul – ahol a nokedli meglepő módon tojásmentesen készül.
Alaprecept lesz a konyhámban, az biztos!! :)
A nokedlihez:
- 250 g bio teljes kiőrlésű búzaliszt
- 1/2 ek. tengeri só
- frissen őrölt bors ízlés szerint
- 150 ml zabtej
- 50 ml víz
- kb. 1 ek. extra szűz olívaolaj
A gombaraguhoz:
- 1 ek. extra szűz olívaolaj
- 1 fej vöröshagyma, vékony szeletekre vágva
- 2 nagyobb gerezd fokhagyma, vékony szeletekre vágva
- 300 g szegfűgomba
- 30 g szárított erdei gomba keverék, beáztatva, az áztatóleve gézlapon átszűrve
- tengeri só, frissen őrölt bors
- 1 tk. szárított tárkony
- 100 ml rizstejszín
- frissen facsart citromlé
A lisztet elkevertem a sóval és a borssal. Hozzádolgoztam a tejet, majd a vizet is. Alaposan elkevertem. A tészta állaga függ a liszt minőségétől is. Ha fehér lisztből készíted, 100 ml zabtej is elég lehet. Nagyjából olyan tészta legyen a végeredmény, mint a hagyományos nokedli. Ha túl lágy lenne a tészta, adj hozzá lisztet, ha túl kemény, akkor pedig további folyadékot.
Lobogva forró. sós, kevés extra szűz olajos vízbe szaggattam a nokedlik felét. Óvatosan megkevertem, majd miután feljöttek a víz tetejére, leszűrtem őket. az olívaolaj másik felével elkevertem, hogy ne ragadjon össze a nokedli. Melegen tartottam.
Az olívaolajon megpároltam a hagymát, majd amikor üvegesre pirult, hozzáadtam a zúzott fokhagymát és 1-2 percig azt is pároltam-pirítottam.
Hozzáadtam a szegfűgombát és az előre beáztatott szárított erdei gomba keveréket a levével együtt. Fontos, hogy a levét gézlapon átszűrjük, így a törmelékek / esetleges szennyeződések nem kerülnek az ételünkbe. Sóztam, borsoztam, először fedő alatt, majd fedő nélkül pároltam és hagytam hogy a leve minél inkább elpárologjon,
Amikor a fedőt levettem, tárkonnyal ízesítettem, majd rizstejszínnel krémesítettem. Ismét hagytam, hogy addig főjön, amíg a leve gazdag és krémes lesz, majd a tűzről lehúzva frissen facsart citromlével tettem pikánssá az ízeket,
A gombaragut a nokedlivel és házi savanyú uborkával tálaltam.
3-4 adag lesz belőle