Szerintem már tudjátok, hogy az étkezéseink, a bevásárlásaink tudatos tervezését az egyik legfontosabbnak tartom a háztartásunkban. Néhány trükkel (ami a kezdeti gyakorlás után szokássá válik), rengeteg olyan pozitív dolog generálódik, ami mellett szerintem nem lehet szó nélkül elmenni:
- jó minőségű, tápanyagokban gazdag, változatos ételek kerülnek az asztalra
- elkerüljük a felesleges pazarlást
- időt és energiát spórolunk az előkészítés / főzés kapcsán
- végül és nem utolsósorban pedig pénzt is megtakarítunk
Ennek a szerintem jó szokásnak a nagy-nagy barátja a fagyasztónk: és itt nem arra gondolok, hogy teljes menüket kell lefagyasztani, és legfőképpen nem arra, hogy a fagyasztott ételeket ugyanolyan formában kell elfogyasztanunk, ahogyan eredetileg tároltuk őket. Némi kreativitással, friss kiegészítőkkel “ráncfelvarrhatjuk” őket, hogy ne is emlékeztessenek a korábbi valójukra.
Ha például vegyes zöldséglevest, gyógyító erőlevest, hamis tökbél-húslevest, vagy éppen egyszerűen csak húslevest készítesz, miért ne tennél bele néhány darabka zöldséggel többet, további felhasználás céljából? Tapasztalatom szerint a burgonyát nem jó fagyasztani, de a többi zöldség szinte hívogat a későbbi felhasználásra: szószok, mártások, krémlevesek, kencék alapjai lehetnek.
Nálunk most a klasszikus vadas mártás került az asztalra, némi csavarral – ha marad nálatok főtt zöldség, ne habozz kipróbálni, jószívvel ajánlom! :) Természetesen friss zöldségekből is készülhet, akkor kicsit tovább fog tartani.
A vadas mártáshoz:
- 1 ek. extra szűz olívaolaj
- kb. 15 cm-nyi póréhagyma, vékony szeletekre vágva
- 2 gerezd zúzott fokhagyma
- loccsantásnyi száraz rozé (vagy fehér) bor
- 4 db babérlevél
- 1 tk. pirospaprika
- tengeri só és frissen őrölt bors
- 3 db főtt sárgarépa
- 2 db főtt petrezselyemgyökér
- 4 főtt zellerszár
- 1 kisebb főtt karalábé
- darabka főtt karfiol
- bögrényi (kb. 400 ml) kesutej
- 1 tk. dijoni (vagy egyéb) mustár
- 1 ek. nádcukor
A sült gombához:
- 1-2 ek. extra szűz olívaolaj
- tetszőleges fajtájú és mennyiségű fűszer, nálam most: tengeri só, frissen őrölt bors, fokhagyma por, pirospaprika, majoránna ás kevés folyékony füst
- 500 g kisméretű csiperkegomba, alaposan átmosva
A mártáshoz a póréhagymát kevés olívaolajon párolni kezdjük (ha szükséges, némi vizet egészen nyugodtan adhatunk hozzá), majd a fokhagymával ugyanezt tesszük. Amikor aranybarnára pirultak, kevés száraz borral felöntjük (ami szépen feloldja a leragadt részeket), ezután beledobjuk a babérlevelet, valamint fűszerezzük pirospaprikával. Sózzuk, borsozzuk. Kevés vizet adhatunk hozzá, hogy a fűszerek ne égjenek meg, csak adják ki finom aromájukat.
Kb. 10 perc múlva hozzáadjuk a darabolt zöldségeket – ha a fagyasztóból dolgozunk, akkor érdemes kissé kiolvasztani, de nem kell teljesen. Fedő alatt pároljuk az ételt.
Hamarosan következhet a növényi tej és a mustár is – azután már csak kis-közepes lángon alaposan összeérleljük az ételt, A babérleveleket eltávolítjuk, majd ezt követően botmixerrel turmixoljuk, megkóstoljuk, és ha szükséges, némi cukorral és fűszerekkel állítjuk be az ízét.
A gombához az olajat és a fűszereket alaposan elkeverjük, majd egy zárható dobozban összerázzuk a gombákkal. 180 C-ra előmelegített sütőben, néhányszor megkeverve készre sütjük (nekem “rácsos” tepsim volt, így alaposan át tudta járni a hő a gombafejeket).
A mártást a gombával tálaljuk. Ha szeretnéd, teljes kiőrlésű tésztával is gazdagíthatod.
Jó étvágyat hozzá!
Kb. 3 adag lesz belőle